پنج شنبه , ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / خدمات / خدمات مهندسی مدیریت انرژی

خدمات مهندسی مدیریت انرژی

شرکت سگال صنعت صدرا در حوزه بهینه سازی انرژی در کلیه شهرهای ایران فعالیت های مختلفی داشته است و به موفقیت های بزرگی در این حوزه دست یافته است.حوزه خدمات ارایه شده توسط این شرکت به صورت کاملا تخصصی می باشدکه شامل بخش های صنعتی، دولتی، آموزشی، بانکی، تجاری، کشاورزی، بیمارستانی و … می باشد.
از جمله خدمات ارائه شده توسط این شرکت می توان به ممیزی های انرژی، بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی، پیاده سازی نظام مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱می باشد و همچنین گزارش گیری انرژی، مشاوره انرژی، اجرای کلیه اقدمات بهینه سازی انرژی در حوزه آب، برق، گاز، سوخت خودروها و حتی نیروی انسانی با بهره گیری از تیم فنی خود می باشد.

مدیریت انرژی شامل مجموعه دستورالعمل هایی است که منجر به یکپارچگی سازمان و تعهد به مصارف حامل های انرژی میگردد. هدف مدیریت انرژی دستیابی به اهداف سازمان به‎منظور استفاده بهینه از انرژی با کمترین سرمایه گذاری است.این مساله اگرچه ممکن است ساده بنظر برسد اما تاکید بر بازدهی انرژی بصورت مجزا و جدا از مسیر عوامل تاثیرگذار، ممکن است منجر به نادیده گرفتن خواسته های سازمانی گردد.
استانداردهای رایج مدیریت انرژی شامل ISO50001، EN16001، MSE ۲۰۰۸ میباشد که در این میان استاندارد ISO50001 که از اواخر سال۲۰۱۱ میلادی منتشر گردید از اعتبار بالاتری برخوردار است.
مرحله اول: شناخت و مطالعه وضعیت موجود، آماده سازی ارائه گزارش تفصیلی عملکرد انرژی شرکت به تفکیک واحدها می باشد که براساس روند میزان مصرف انرژی از گذشته تا حال و تجزیه و تحلیل نتایج حاصل، با اتکا بر فنون آماری در قالب شاخص مصرف انرژی ویژه (Energy Consumption Specific)، بوده است این شاخص در تعیین ”خط مبنای انرژی“ مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛
همچنین استفاده از سایر استاندارها و ماژول های ISO 50000 در این بخش قابل ارائه است. به عنوان مثال میتوان از استانداردهای ISO50006 به عنوان تعیین هر چه بهتر خط مبنای انرژی می باشد وهمچنین ISO 50015 به عنوان معیار اندازه گیری و صحت سنجی استفاده نمود .
مرحله دوم – آموزش
برگزاری دوره آموزشی تشریح مبانی و الزامات استاندارد برای اعضاء کمیته مدیریت انرژی و سایر گروههای مرتبط
برگزاری دوره آموزشی نحوه بازنگری استفاده های انرژی بر اساس استاندارد ISO50001؛
برگزاری دوره ممیزی داخلی سیستم مدیریت انرژی؛
ارائه گواهینامه معتبر به همکارانی که در دوره شرکت نموده اند
مرحله سوم: بررسی فرآیندهای تولید و بهره برداری و تعیین عوامل انرژی
در این مرحله تیم های EC2 تشکیل شده است و بازنگری انرژی تخصصی برای کل عملیات تولید و بهره برداری انجام می پذیرد

مرحله چهارم: طرح ریزی و تدوین و استقرار سیستم مدیریت انرژی
در این مرحله مستند سازی و تبیین اجزاء و عناصر اصلی تشکیل دهنده نظام مدیریت انرژی انجام می پذیرد. همچنین بر اساس حوزه فعالیت و وسعت عملیات سازمان، مستندات بصورت آزمایشی در سازمان پیاده سازه میشود.
مرحله پنجم: ممیزی نهایی، تثبیت و تحویل سیستم:
با تکمیل مرحله چهارم، نظام مستقر شده است و گزارش نهایی و بیلان انجام کارها ارائه می گردد، همچنین کلیه روشها، جمع بندی نهایی و کلاسه بندیشده است که برای ممیزی نهایی توسط یک شرکت CB (صادر کننده گواهینامه معتبر استاندارد) آماده می گردد.
مشاوره بهینه سازی انرژی
انرژی در کنار مواد اولیه، سرمایه و نیروی انسانی یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت تمام شده یک محصول یا خدمت محسوب می‌شود، لذا طبیعی است که در بازارهای رقابتی اگر کالاهای ایرانی هزینه تمام شده بالاتری نسبت به رقبای خارجی خود داشته باشند، توان رقابتی خود را از دست داده و بازار را از دست خواهند داد.
شاخص شدت مصرف انرژی
شاخص شدت مصرف انرژی یک شاخص کلان برای توصیف بهره‌وری یک اقتصاد از نظر مصرف انرژی بوده است و عبارت است از میزان مصرف انرژی اولیه در ازای هر واحد تولید ناخالص داخلی یک کشور.بر اساس سند تفصیلی برنامه ششم توسعه (۱۳۹۶-۱۴۰۰) و گزارش بانک مرکزی-که در اردیبهشت ۱۳۸۹ منتشر شد
میزان این شاخص در ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه و جهان بالا است؛ بطوریکه شدت مصرف انرژی در ایران ۱.۳۸ برابر متوسط خاورمیانه می باشد وهمچنین شمال آفریقا، ۱.۲۶ برابر متوسط جهانی و ۲.۱ برابر اروپا است.
برخی از دگرگونی‌های فوق، نیازمند تغییر زیرساخت‌ها و تفکرات عمیقی است که در بخش‌های مختلف یک سازمان یا شرکت ریشه دوانده‌اند.
پیاده‌سازی و اعمال این تغییرات و بهبود بهره‌وری انرژی در سیستم‌ها، فرآیندی است چند مرحله‌ای که شامل ارزیابی، مدل‌سازی، اقدام به بهینه‌سازی، بررسی مجدد، بهبود مداوم و در نهایت استقرار استانداردهای مشخص در حوزه مدیریت انرژی است.
بنابراین افزایش بهره‌وری، فرآیندی تدریجی و نیازمند دقت و صرف وقت بوده و بنابراین لازم است از خدمات شرکت‌های معتبر مهندسی در این زمینه استفاده شود.استفاده از مشاوران شرکت‌های دارای صلاحیت برای انجام چنین فعالیت‌هایی فواید زیر را می‌تواند در بر داشته باشد.
بررسی وضعیت موجود شرکت‌ها و سازمان‌ها از نظر میزان مصرف انرژی و نیز حوزه های هدررفت انرژی
ارائه طرح‌ها و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت در خصوص کاهش مصرف انرژی در سازمان‌ها و شرکت‌ها
اجرای برنامه ها و پروژه های بهبود مصرف انرژی در سطح سازمان‌ها
ممیزی و اندازه‌گیری وضعیت مصرف انرژی در بخش‌ها و واحدهای مختلف صنعتی
تهیه طرح‌های بلندمدت (استراتژیک) مدیریت انرژی در سازمان‌ها
استقرار استاندارد مدیریت انرژی (ISO 50001)
استقرار استاندارد ممیزی انرژی (ISO 50002)
طراحی روشنایی با دیدگاه صرفه جویی انرژی
با توجه به سهم بالای روشنایی در مصرف انرژی در بخش خانگی، اداری و تجاری همچنین اهمیت آن بر سلامت روحی و روانی کارکنان همچنین زیبایی بصری، طراحی روشنایی و انتخاب چراغ و لامپ مناسب برای محل های کار و زندگی اجتناب ناپذیر است.
استاندارد های مختلف روشنایی از جمله DIN EN 12464 از جمله معتبر ترین استاندارد ها در زمینه طراحی روشنایی برای محل های کار است که امروزه مورد استفاده مهندسین روشنایی و طراحان نور قرار میگیرد.همچنین نرم افزار های تخصصی طراحی روشنایی امروزه ابزار مناسبی است برای طراحی با حداقل هزینه و مصرف انرژی و بیشترین راندمان روشنایی است.
نگهداری و تعمیر تجهیزات با دیدگاه صرفه جویی انرژی
طراحی نامناسب تاسیسات سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع، علاوه بر تحمیل هزینه های سرمایه گزاری بالا، در طول زمان بهره برداری نیز هزینه انرژی است و همچنین تعمیر و نگهداری بالایی بر سازمانها تحمیل می کند.
طراحی مناسب باید با توجه به اقلیم و نوع کاربری ساختمان همچنین مقدار بهینه مصرف انرژی صورت پذیرد.
بخش فنی شرکت با استفاده از افراد با تجربه و شرکت های همکار در مجموعه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می باشد وهمچنین دارای آزمایشگاه مجهز می باشد، آمادگی عقد قرارداد های تعمیر و نگهداری تاسیسات سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع، روشنایی و آسانسور را دارد.

استاندارد مدیریت انرژی ، ایزو ۵۰۰۰۱
سیستم مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱ ساختاری می باشد که در یک سازمان استقرار می یابد و با طرح ریزی و سیاست گذاری اهداف انرژی در سازمان می باشد و همچنین تدوین روش های اجرایی، پایش و ممیزی مصرف انرژی سازمان، امکان مدیریت و کنترل مستمر مصرف انرژی و مدیریت اجرای راهکارهای کاهش مصرف انرژی را فراهم می سازد.
در سازمانی که سیستم مدیریت انرژی ISO 50001:2011 استقرار یافته است، بوسیله بهبود فرآیندهای انرژی بر، تغییرات ساده اجرایی و نگهداری، پایش مصرف انرژی، استفاده از فناوری‌های با راندمان انرژی بالا و … امکان مدیریت بر منابع انرژی فراهم می آید و اقدامات و استراتژی های کاری روزمره سازمان، در چارچوب چرخه بهبود مستمر (Plan-Do-Check-Act) بوجود می آید.
استاندارد ISO ۵۰۰۰۱ چارچوبی جهت مدیریت انرژی در سازمان ارائه می کند که رئوس آن عبارتند از :
استفاده انرژی و مصرف آن .
اندازه گیری، مستندسازی، گزارش دهی از استفاده و مصرف انرژی .
طرح ریزی و طراحی، انتخاب و خرید تجهیزات و فضاهای کاری برای کاهش مصرف انرژی .
کنترل تمام متغیرهایی که بر روی تامین و مصرف انرژی مورد استفاده شرکت موثر است.
مسئولیت مدیریت در ارتباط با مدیریت انرژی شامل : تعهد مدیریت ، بیان خط مشی انرژی می باشد و همچنین مشخص کردن نماینده مدیریت ، طرح ریزی سیستم مدیریت انرژی ، شامل : شناسایی مصرف انرژی، الزامات قانونی در ارتباط با مصرف انرژی ، بازنگری انرژی ، شناسایی شاخص های انرژی ، بهر وری انرژی ، اهداف انرژی (شامل اهداف خرد و کلان آموزشی ) .
عملیات و اجرای سیستم مدیریت انرژی شامل صلاحیت، آگاهی و آموزش ، ارتباطات در ارتباط با مدیریت انرژی ، مستندسازی ، کنترل عملیات در ارتباط با مدیریت انرژی ، طراحی مرتبط با انرژی ، خرید خدمات انرژی ، تجهیزات و محصولات میباشد .
کنترل ها شامل :
پایش ، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل مصرف انرژی .
ارزیابی انطباق با قوانین و الزامات سیستم .
ممیزی داخلی سیستم مدیریت انرژی .
عدم انطباق ، اقدام اصلاحی ، پیشگیرانه و بهبود .
کنترل سوابق مدیریت انرژی
بازنگری مدیریت
فواید حاصل از ISO ۵۰۰۰۱ به شرح زیر می باشند :
چارچوبی برای گنجاندن بازده انرژی در رویه های مدیریتی .
استفاده بهینه از منابعی که در حال حاضر مصرف کننده انرژی هستند .
محک، اندازه گیری، مستندسازی و گزارش دهی بهبود میزان انرژی و تاثیرات مورد نظر در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای .
شفافیت و انتقال اطلاعات در زمینه مدیریت منابع انرژی .
بهترین عملکردها و رفتارهای مناسب در حوزه مدیریت انرژی .
ارزیابی و اولویت بندی اجرای فناوری های جدید کارامد در زمینه انرژی .
چارچوبی برای ترویج بهره وری انرژی از طریق زنجیره تامین .
بهبود مدیریت انرژی در زمینه پروژه های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای .

نرم افزار مدیریت انرژی
افزایش روز افزون تکنولوژی، موجب شده است تا اکثر مدیران صنعتی به دنبال ابزاری جهت کنترل و مانیتورینگ مصارف انرژی در سازمان خود باشند.
از اواخر دهه ۹۰ میلادی و با رشد نرم افزارهای برنامه نویسی، اغلب مدیران نسبت به ایجاد یک پایگاه داده و استفاده از نتایج آماری آن اقدام نمودند تا از نتایج و تحلیل بدست آمده، در جهت تدوین شاخص های مرتبط با صنایع خود اقدام نمایند.
امروزه افزایش و توسعه علوم کامپیوتری موجب شده است تا مدیران صنعتی بر اساس سلایق و تجربیات صنعت خود، نسبت به توسعه نرم افزارهای مدیریت انرژی اقدام نمایند.
طراحی نرم افزار علاوه بر ایجاد دیدگاه در مدیریت بخش کلان یک مجموعه، قادر است تا بهره برداری را در جهت دقت به اصول و نحوه مصارف حامل های انرژی سوق دهد.

 

درباره ی مهدی